Papież Franciszek modli się w meczecie, zwrócony w kierunku Mekki, wzywa Europę do otwarcia granic dla muzułmanów, i mówi że zrównywanie islamu z przemocą jest niewłaściwe

 
Papież w Błękitnym MeczecieCóż, jeśli kiedykolwiek był człowiek, który otwarcie czynił to, przed czym apostoł Jan ostrzegał wierzących aby tego nie czynili, to jest nim obecny rzymsko-katolicki papież Franciszek. Nie tylko próbował on usprawiedliwiać islam, mówiąc że nie należy utożsamiać przemocy z islamem, ale w sobotę [1] wszedł on do meczetu w Turcji, i faktycznie modlił się z pochyloną głową w kierunku Mekki. Dodatkowo Franciszek wezwał Europę, aby otworzyła swoje granice dla muzułmanów.

Po pierwsze, z Daily Mail:

Papież Franciszek powiedział wczoraj, że zrównywanie islamu z przemocą było niewłaściwe i wezwał przywódców muzułmańskich, aby wystosowali ogólnoświatowe potępienie terroryzmu, aby pomóc rozwiać ten stereotyp.

Powiedział on dziennikarzom na pokładzie swojego samolotu wracającego z wizyty w Turcji, że rozumie dlaczego muzułmanie czują się urażeni, gdy wielu na Zachodzie automatycznie utożsamia ich religię z terroryzmem.

 

W porządku. Wynika z tego, że albo ten papież nie zna historii albo jest oszustem, a może po prostu nie wie, co jest w Koranie. Nie sądzę, że jest on ignorantem, ale w przypadku gdybym się mylił to może mógłby on wyjaśnić mi to wszystko albo wiele innych rzeczy, udokumentowanych przez Pamele Geller.
 

Tak jakby tego nie było już dosyć, Christian Post poinformował:

Dzień po jego wezwaniu do dialogu międzyreligijnego w celu położenia kresu islamskiemu ekstremizmowi, papież Franciszek odwiedził w sobotę siedemnastowieczny meczet w Stambule i przez kilka minut modlił się po cichu z głową pochyloną w kierunku Mekki.

Według Radia Watykańskiego papież uczynił ten gest w celu promowania chrześcijańsko-muzułmańskich relacji, w Meczecie Sułtana Ahmeda, znanym jako Błękitny Meczet, w sobotę, w drugim dniu swojej trzydniowej wizyty w Turcji.

Przed wejściem do meczetu z niebieskimi płytami na ścianach zdjął on buty. Towarzyszył mu Wielki Mufti, który wyjaśnił mu znaczenie koranicznych wersetów znajdujących się na kamiennych filarach i kopule.

 

Poświęcił on również czas na to, aby kontynuować swoją islamską propagandę w przemówieniu do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i innych politycznych przywódców znajdujących się tam.

„Fanatyzm i fundamentalizm, jak i irracjonalne lęki, które sprzyjają niezrozumieniu i dyskryminacji, muszą być odparte przez solidarność wszystkich wierzących”, powiedział on.

„Jest to nieodzowne, że wszyscy obywatele – Muzułmanie, Żydzi i Chrześcijanie – zarówno w zakresie zasad i praktyki prawa, będą mieli takie same prawa i będą szanować te same obowiązki”, dodał papież. „Będzie wtedy im łatwiej widzieć siebie nawzajem jako braci i siostry, którzy podróżują tą samą drogą, zawsze dążąc do odrzucenia nieporozumień przy jednoczesnym promowaniu współpracy i zgody. Wolność religii i wolność słowa, kiedy prawdziwie zagwarantowane każdej osobie, pomogą rozwijać się przyjaźni, a tym samym staną się wymownym znakiem pokoju”.

O, nie. To jest całkowicie antychrześcijańskie nauczanie. Muzułmanie, Żydzi i Chrześcijanie nie „podróżują tą samą drogą”. Są oni na różnych drogach. W rzeczywistości było to bardzo wyraźnie podkreślone przez Pana Jezusa, kiedy wypowiedział te słynne słowa o odrębności naszej wiary w Jana 14:

Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie.” [2]

Jezus również twierdził, że On jest Drzwiami i ostrzegał przed fałszywymi nauczycielami, takimi jak papież Franciszek, kiedy powiedział:

„Wchodźcie przez ciasną bramę; albowiem szeroka jest brama i przestronna droga, która wiedzie na zatracenie, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. A ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do żywota; i niewielu jest tych, którzy ją znajdują.” [3]

 

To ciekawe, że Franciszek kontynuuje chowanie głowy w piasek. Mówi on do Erdogana tak jakby myślał, że Erdogan uważa islam za pokojową religię, ale to Erdogan był tym, który oświadczył, że nie ma czegoś takiego jak „umiarkowany” islam, jest tylko islam i oświadczył, że „Meczety są naszymi koszarami, kopuły – hełmami, minarety – bagnetami, a wierni – żołnierzami”.  To jest dżihad. To nie jest pokój i nie oznacza to bycia na tej samej drodze lub promowania współpracy i zgody.

Na koniec Franciszek wezwał do szerszego otwarcia granic Europy dla muzułmanów. Mogłoby się wydawać, że chce on pomóc islamskiemu kalifatowi jeszcze bardziej w jego rozprzestrzenianiu się.  Dlaczego nie zwróci się on do Europy, aby umożliwiła wjazd do Wielkiej Brytanii ludziom pokroju Roberta Spencera i Pamely Geller? Oni nie zastraszali, uczynili krzywdy ani nie zamordowali ani jednej osoby. Jednak, morderczy kult śmierci islamu jest otwarcie przyjmowany.
 

Po tym jak Watykan oświadczył, że homoseksualiści mają dary, które mogą zaoferować chrześcijanom, papież zadeklarował, że jest zwolennikiem teorii Wielkiego Wybuchu i ewolucji, a teraz to. BareNakedIslam słusznie pyta: „Jak będzie ‘zdrajca’ po łacinie?” Papież Franciszek zaparł się chrześcijańskiej wiary i dla ludzi takich jak on jest zarezerwowane najgorętsze miejsce w piekle, ponieważ powinien on znać prawdę, ale zamiast tego wiedzie ludzi na zatracenie.
 

PRZYPISY:

[1] 29 listopada 2014 r.
[2] Ew. Jana 14:6
[3] Ew. Mateusza 7:13-14
 

Na podstawie artykułu Tim’a Brown’a „Apostate: Pope Francis Faces Mecca & Prays at Mosque, Calls for Europe to Open Borders to Muslims, and says it’s wrong to equate Islam with violence
 

Opracował: Natan P.
 

73 comments for “Papież Franciszek modli się w meczecie, zwrócony w kierunku Mekki, wzywa Europę do otwarcia granic dla muzułmanów, i mówi że zrównywanie islamu z przemocą jest niewłaściwe

 1. Ryszard
  Grudzień 10, 2014 at 5:20 pm

  Jezus także dał nam przykazanie ( Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego ) i nie chodziło tu o najbliższą rodzinę . A co zrobił papież i co powiedział zostawmy osąd Bogu gdyż jest on jedynym sędzią.
  A za muzułmanów trzeba nam się modlić tak jak również powiedział Jezus abyśmy się modlili za wszystkich naszych wrogów gdyż droga miłości jest jedyną drogą do zbawienia.

  • Grudzień 16, 2014 at 9:53 pm

   Ale człowieku tu nie chodzi o wymierzanie kary i sądu. Bo do Mesjasza z rodu Dawida należy sąd. Jednak otwieranie granic europejskich dla islamu a także Kalifatu to jest jak wyrok ognia ku chrześcijaństwu . Prorok Jszaja ostrzegał przed takim mocarstwem co rządzą gwałtem a kiedy wchodzą na ziemię obcą pustoszą ją jak szatan czas. Jestem bardzo ciekawy kiedy przyłożą ci nóż pod gardło żądając abyś przeczytał Koran! Lub zmusza do patrzenia na gwałt dziecka, matki czy ktokolwiek. Co wtedy powiesz Bóg cie kocha? wątpię. .. będziesz obszczany w gacie brzydko mowiąc. Nie mówimy o ludziach żyjących na ziemiach całego bliskiego wschodu bo to o nich trzeba się modlić aby Adonaj pomógł im przejść przez ogień utrapien. To o Żydów trzeba się modlić bo islam na czele z Kalifatem zmierza do otoczenia Jeruzalem i zabić państwo żydowskie i ustanowić władzę na tronie Syjon gdzie zasiądzie syn zatracenia. . Jeszua powiedziałŁk 23, 28: Córki jerozolimskie, nie płaczcie nade Mną; płaczcie raczej nad sobą i nad waszymi dziećmi!Łk 23, 29: Oto bowiem przyjdą dni, kiedy mówić będą: „Szczęśliwe niepłodne łona, które nie rodziły, i piersi, które nie karmiły”.Bo jeśli z zielonym drzewem to czynią, cóż się stanie z suchym?

   • Rafal
    Kwiecień 22, 2016 at 7:17 pm

    powie wtedy Taka wola boska

  • Marcin
   Luty 25, 2015 at 10:50 pm

   Zgodnie z Teologią Katolicką papież ma STAŁĄ ASYSTĘ Ducha Świętego i JEST NIEOMYLNY W SPRAWACH WIARY. Są zatem powody żeby przyjąć, że papież działa zgodnie z Wolą Bożą. [W starym Testamencie Bóg również działał na DWA FRONTY.]

   Ap 13
   7 Potem dano jej wszcząć walkę ze świętymi i zwyciężyć ich, i dano jej władzę nad każdym szczepem, ludem, językiem i narodem.
   8 Wszyscy mieszkańcy ziemi będą oddawać pokłon władcy, każdy, którego imię nie jest zapisane od założenia świata w księdze życia zabitego Baranka.

   • Nie ma to znaczenia
    Wrzesień 12, 2015 at 10:45 pm

    Rozważmy więc może czy kiedy na kogoś zstąpi Duch Święty to jest możliwość żeby gdziekolwiek się oddalił?On cały czas jest na swoim miejscu , to że nie czujemy czasami jego obecności nie oznacza że go nie ma,każdy chrześcijanin powinien być prowadzony przez Ducha Świętego. Jest napisane że nasze ciało jest świątynią Ducha Świętego,nasze ciało jest jego mieszkaniem.Żaden człowiek nie jest nieomylny.W tym przypadku chrześcijanin taki jak my powinien prosić o poznanie Ducha Świętego czy to co Papież zrobił jest wolą Bożą czy nie wtedy dostaniemy odpowiedź.Nie opierajmy się na teologii takiego czy innego kościoła tylko oprzyjmy się na Słowie Bożym…Jezus mówił : „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie” ten fragment sugeruje że nie jesteśmy na tej samej drodze z muzułmanami jakkolwiek by na to nie spojrzeć a co do Ducha Świętego:

    Jana 16,13-15
    13. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe.
    14. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi.
    15. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi.

    • kazimierz
     Kwiecień 23, 2016 at 5:15 pm

     Może nie jesteśmy na tej samej drodze,ale papieżowi chodzi aby byli także i oni.
     ON Papież zna i umie przebaczyć tak jak to uczynił Jan Paweł .Może szuka tam tych „zagubione owieczki”aby przygarnąć do siebie.Jeśli nawet znajdzie jedną z nich to sukces. A rolą papieża jest głośic Ewangelię i to robi

     • miki
      Kwiecień 30, 2017 at 12:44 pm

      ale bzdury, szkoda nawet komentować

   • Agnieszka
    Wrzesień 13, 2015 at 10:59 pm

    Mylisz się. Teologia katolicka mówi, że papież ma nieomylność w sprawach wiary i moralności tylko i wyłącznie kiedy mówi „ex catedra”. Każda inna jego wypowiedź, nawet encykliki nie mają takiego autorytetu dla Katolików.

   • Aga
    Wrzesień 19, 2015 at 4:55 pm

    A o anty-papiezach Pan Marcin slyszal ?
    Im niestety nie towarzyszy Duch Swiety w codziennych poczynaniach.
    Benedykt jest w swietle prawa kanonicznego nadal prawowitym papiezem.

   • Aga
    Styczeń 27, 2016 at 8:46 am

    Chyba nie wiesz o czym mowisz jaka nieomylnosc….znasz historie https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_katolicki
    Otworz oczy.
    Kto ma uszy niechaj slucha…

   • Jola
    Kwiecień 23, 2016 at 7:46 am

    Papież jest nieomylny tylko jeżeli głosi ex catedra, tzn. z uroczystego nauczania. A tak na co dzień to też może być omylny, bo jest tylko człowiekiem. Znamy z historii Kościoła, szczególnie w czasach renesansu, że byli papieże bardzo grzeszni, cudzłożnicy itp. jednak nie zmieniali samej doktryny wiary. Teraz to się staje niebezpieczne. Wiemy, że wśród wysokich rangą duchownych są też masoni. Papież jest honorowym członkiem Rorary Club. Należy więc patrzeć w tę stronę.

   • Marek
    Kwiecień 23, 2016 at 9:28 pm

    Stałą asystę Ducha Świętego ma,ale papież Benedykt XVI. Bergoglio ma asystę purputatów od Kaspera,

   • Grzegorz
    Maj 11, 2016 at 1:54 pm

    Hyba sobie jaja robisz. P

   • Kamil
    Lipiec 30, 2017 at 2:34 pm

    Jesli tym komentarzem obrazasz Boga to chce Ci powiedziec ze Pan Jezus umarł na krzyżu i zmartwychwstał aby nas zbawic!

  • Marian
   Wrzesień 11, 2015 at 10:00 am

   Święta prawda ! Jesteś człowiekiem wielkiego serca i wiesz ,że propaganda próbuje nas wprowadzić na złą drogę. Myślenie sercem to widzenie świata Boga! Wszystkiego dobrego i powodzenia kochany !

  • LISA
   Wrzesień 11, 2015 at 11:39 pm

   zatem modlmy sie …..

  • Eugeniusz
   Wrzesień 12, 2015 at 5:25 pm

   To jest herezja Papierz modli się w domu Allaha to jest nonsens. A może przy okazji zrobili go muzułmaninem? To już nie mój Papież to jakaś muzułmańska zaraza niech się w piekle spali!!!!!!!!!!!!!!!

   • Asiek
    Wrzesień 15, 2015 at 10:55 am

    O widzę piękną chrześcijańską postawę, o ironio :/

   • Lucja
    Listopad 28, 2015 at 10:10 pm

    DEKLARACJA O STOSUNKU KOŚCIOŁA DO RELIGII NIECHRZEŚCIJAŃSKICH (Sobór Watykański II, Deklaracja NOSTRA AETATE)

    3.Kościół spogląda z szacunkiem również na mahometan, oddających cześć jedynemu Bogu, żywemu i samoistnemu, miłosiernemu i wszechmocnemu, Stwórcy nieba i ziemi, Temu, który przemówił do ludzi; Jego nawet zakrytym postanowieniom całym sercem usiłują się podporządkować, tak jak podporządkował się Bogu Abraham, do którego wiara islamu chętnie nawiązuje. Jezusowi, którego nie uznają wprawdzie za Boga, oddają cześć jako prorokowi i czczą dziewiczą Jego Matkę Maryję, a nieraz pobożnie Ją nawet wzywają. Ponadto oczekują dnia sądu, w którym Bóg będzie wymierzał sprawiedliwość wszystkim ludziom wskrzeszonym z martwych. Z tego powodu cenią życie moralne i oddają Bogu cześć głównie przez modlitwę, jałmużny i post.

    Jeżeli więc w ciągu wieków wiele powstawało sporów i wrogości między chrześcijanami i mahometanami, święty Sobór wzywa wszystkich, aby wymazując z pamięci przeszłość szczerze pracowali nad zrozumieniem wzajemnym i w interesie całej ludzkości wspólnie strzegli i rozwijali sprawiedliwość społeczną, dobra moralne oraz pokój i wolność.

    5. Nie możemy zwracać się do Boga jako do Ojca wszystkich, jeśli nie zgadzamy się traktować po bratersku kogoś z ludzi na obraz Boży stworzonych. Postawa człowieka wobec Boga Ojca i postawa człowieka wobec ludzi, braci, są do tego stopnia z sobą związane, że Pismo święte powiada: „Kto nie miłuje, nie zna Boga” (1 J 4,8).

    Stąd upada podstawa do wszelkiej teorii czy praktyki, które między człowiekiem a człowiekiem, między narodem a narodem wprowadzają różnice co do godności ludzkiej i wynikających z niej praw.

    Toteż Kościół odrzuca jako obcą duchowi Chrystusowemu wszelką dyskryminację czy prześladowanie stosowane ze względu na rasę czy kolor skóry, na pochodzenie społeczne czy religię. Dlatego też święty Sobór, idąc śladami świętych Apostołów Piotra i Pawła, żarliwie zaklina chrześcijan, aby „dobrze postępując wśród narodów” (1 P 2,12), jeśli to tylko możliwe i o ile to od nich zależy, zachowywali pokój ze wszystkimi ludźmi, tak by prawdziwie byli synami Ojca, który jest w niebie.

    • qwe
     Październik 25, 2016 at 5:11 am

     I to co przytaczasz to wlasnie czysta herezja. Niedlugo KK otworzy sie na dialog z Satanistami, no bo przeciez tez laczy ich wiara w jednego Boga, szatana i wiele innych rzeczy – no i dyskryminowac przeciez nie wolno. Takie podejscie to szczyt absurdu.

    • Magda
     Kwiecień 24, 2017 at 11:32 pm

     Warto przeczytac to co papiez Benedykt XVI napisal o islamie. Poszukaj w internecie , bo akurat nie mam tego pod reka. Islam nie wierzy w tego samego Boga, bo ich moralnosc i mentalnosc jest odwrotnie proporcjonalna do katolickiego nauczania. Muzulmanie moga zabijac, krasc, manipulowac i klamac. Mahomet nie jest prorokiem Boga, bo Bog brzydzi sie rozwiazloscia i przemoca do ktorej nawolywal Mahomet. W niebie nie bedzie rozpusty jaka obiecywal mordercom chrzescijan ten pseudoprorok. Od 1400 lat muzulmanie morduja chrzescijan i inne grupy religijne, niszcza, zabieraja wszystko sila, zagarniaja, bo wg nich pozwala na to ich bog. Nie ma innej Ewangelii niz Chrystusowa a islam jest szatanska pseudoreligia.

   • paweł
    Grudzień 8, 2015 at 5:22 am

    Ja też jestem w szoku.Co on zrobił.

   • paweł
    Grudzień 8, 2015 at 5:24 am

    No ale z tym piekłem to przesadzasz.

    • Kloe
     Maj 26, 2016 at 9:27 pm

     Nie z tym piekłem nie ma przesady. Kto wprowadza w błąd wiernych zawraca ich z drogi prawdy i zbawienia a za to jest najgorsze piekło.

  • a
   Wrzesień 14, 2015 at 7:42 pm

   Nie wiem czy słowa Chrystusa o nadstawieniu drugiego policzka dotyczyły ludzi którzy podrzynają gardła i palą żywcem współbraci w wierze.

   • Dina
    Kwiecień 23, 2016 at 4:57 am

    Z nadstawianiem policzka i upominaniem chodziło, tylko w odniesieniu do braci w wierze a nie do wszystkich ludzi w tym innowierców. Kościół przeinaczył sens tej wypowiedzi, za co teraz srodze zapłacimy.

  • alex
   Wrzesień 17, 2015 at 10:23 pm

   ok, ale nie róbmy parodii z miłosierdzia… poza tym nie ma innego imienia dla zbawienia jak Jezus… porównywanie allaha do Chrystusa jest bluźnierstwem i bałwochwalstwem.. módlmy się, aby Franciszek się opamiętał..

   • niki
    Wrzesień 23, 2015 at 9:42 pm

    Zrównanie allaha z JEZUSEM CHRYSTUSEM jest blużnierstwem ,moze zachwiac wiarą tych ktorzy maja ją słabszą ,papiez nie prowadzi swojego ludu do zbawienia lecz raczej w paszcze szatana ponieważ podważa swoim zachowaniem wiarę w to ze JEZUS JEST JEDYNYM BOGIEM.JA TERAZ PISZĘ TO DLA WSZYSTKICH JAKO MOJE SWIADECTWO I NA CHWAŁĘ JEDYNEGO BOGA W TRÓJCY JEDYNEGO. NIE BEDZIESZ MIAŁ BOGÓW CUDZYCH PRZED MNĄ !!!

    • Maria
     Lipiec 20, 2016 at 1:16 pm

     Niech Bóg ma Cię w Swojej opiece za te słowa.,,Nie ma w żadnym innym zbawienia , gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia , w którym moglibyśmy być zbawieni.(Dz 4, 12).Allach to pogańskie bóstwo i nie ma nic wspólnego z naszym Niebiańskim Ojcem. Maria

   • Sylvia
    Kwiecień 23, 2016 at 1:09 pm

    Allah znaczy Bog ! Ludzie , Allah to nie imie Boga, to z arabskiego oznacza Bog

    • Andrzej
     Czerwiec 17, 2017 at 5:27 pm

     niestety nie. Allah to imię własne bożka islamskiego. Wystarczy poszukać w googlu: „Allah * proper name”. Tak samo imię własne Boga chrześcijan to YHWH.

  • niki
   Wrzesień 23, 2015 at 9:34 pm

   Człowieku Jezus powiedział JA JESTEM DROGA PRAWDA I ZYCIEM. Muzłmaninowi nie ma po drodze z katolikiem,Dla mnie islam to szatański wymysł ,najlepiej wartosc tej pseudo wiary mozna ocenic po traktowaniu kobiet i dziewczynek.

  • aa
   Październik 5, 2015 at 7:53 pm

   A dasz im też swoją żonę, córkę, matkę gdy o nie poproszą w imię miłosierdzia ?

   Też jest napisane o szarańczy w Apokalipsie, która wcale nie była miła Bogu… diabła też byś w dupę pocałował ?

  • paweł
   Grudzień 8, 2015 at 5:13 am

   Chyba się papieżowi coś pomyliło. Muzełmanizm to zbrodnicza religia Szatana. Co on tam robi w tym meczecie.
   http://www.mpolska24.pl/post/6737/holokaust-chrzescijan
   Jak on mógł coś takiego zrobić.
   Skandal!!!!!!!!!!!1

  • paweł
   Grudzień 8, 2015 at 5:18 am

   Muzełmanie i Żydzi nie są naszymi braćmi.
   Braćmi są ci co w niego wierzą w Jezusa.
   http://www.mpolska24.pl/post/6737/holokaust-chrzescijan

   • jehu
    Styczeń 30, 2016 at 10:39 am

    A ściślej ci którzy za słowami Jezusa „czynią wolę Ojca mojego który jest w niebie”

  • paweł
   Grudzień 8, 2015 at 5:20 am

   Nie no po tym co zrobił papież to ja się jako katolik zastanawiam nad wyjściem z kościoła katolickiego i wyznawania wiary w innym kościele.
   Nie rozumiem tego.
   Jak można !!!!!!!!!!!!!!!!

   • BasiaZapal
    Grudzień 12, 2015 at 5:51 pm

    Mozna, bo Franciszek przygotowywuje droge dla antychrysta na stworzenie globalnej religii gdzie kazdy bedzie musial sie do niej przylaczy. Mowienie, ze muzulmanie to bracia i siostry, to Sobieski w grobie sie przewraca……a nasi ludzie nie czytaja Pana Wolodyjowskiego dokladnie.

    Powtorka z „rozrywki” historycznej…. i brak wiedzy o islamie.

   • jan.gor
    Czerwiec 19, 2016 at 10:24 pm

    nie rób tego !

   • Renata Rzyduch
    Styczeń 11, 2017 at 10:42 am

    Pawle, właśnie prawdziwie wierzący katolicy muszą zostać przy wierze i w tym Kościele pomimo tego co się dzieje, a nie zmieniać Kościoła. To wszystko było przepowiedziane min. w Fatimie. To właśnie się dzieje. Musimy być silni i przetrzymać to wszystko. Pamiętaj i uwierz. W Piśmie Świętym jest napisane ” Bramy piekielne go nie przemogą”.
    https://www.youtube.com/watch?v=i8KVY-6mBw8&t=831s

   • Magda
    Kwiecień 24, 2017 at 11:34 pm

    Pawel ale gdzie? Tam, gdzie sa pastorki lesbijki, gdzie nawoluja do mordowania dzieci nienarodzonych, az do porodu, gdzie rozwiazlosc jest cnota? Papiezowi brakuje wiedzy i roztropnosci.

  • BasiaZapal
   Grudzień 12, 2015 at 5:50 pm

   Droga milosci? — poczekaj az Ci zgwalca matke lub zone lub corke czy siostre —- nie da sie zmieszac wody z olejem. Milowanie ludzi jest opisane w 10 przykazaniach — pierwsze 4 podaje jak kochac Boga:
   – nie bedziesz miec innych bogow obok mnie,
   – nie bedziesz robic zadnej podobizny i temu sie klanial
   – nie bedziesz wzywac imienia Pana na daremno
   – bedziesz swiecic szabat

   a nastepne 6 opisuja jak kochac blizniego:
   – nie cudzoloz
   – nie zabijaj
   – nie kradnij
   – nie mow falszywego swiadectwa
   – nie pozadaj zony blizniego
   – nie pozadaj zadnej jego rzeczy

   Musisz zrozumiec ze bog islamu deklaruje na kopule w meczecie na Wzgorzu Swiatynnym, ze „bog nie ma syna” —— oh-oh, moj ma, tak wiec islamski demon nie ma nic wspolnego z Bogiem Izraela i Jego Synem, Jezusem Chrystysem.

   • jehu
    Styczeń 30, 2016 at 10:46 am

    Coś ci z tymi przykazaniami nie wyszło, zgubiłaś czcij ojca swego i matkę swoją abyś długo żył na ziemi i aby ci się dobrze powodziło a nie pożądaj żony bliźniego ani wołu ani osła ani żadnej rzeczy to zdaje się jest jedno przykazanie.

   • yoko
    Marzec 27, 2016 at 10:58 pm

    100/100 ale oby ludzie zrozumieli to co piszesz…

  • Witek
   Kwiecień 28, 2016 at 5:51 am

   Bzdura człowieku – jak islam nadejdzie to Ciebie będzie sądzić bóg czy człowiek z broda ,mieczem i córka jako żona …nie reagując teraz tworzymy przyszłość tego typu

  • Marek
   Marzec 31, 2017 at 9:32 am

   Modlicsie za nich.ok. ale nie modlic siez nimi do ich bozka.co innego oddac poklon w stronne Mekki w meczecie co innego modlic sie do Jezusa za nie chrzescijan o nawrocenie.

 2. Łukasz
  Kwiecień 5, 2015 at 4:12 pm

  Ten incydent można wyjaśnić tylko na dwa sposoby:

  Teza I. Papież Franciszek jest dobrym człowiekiem ale niezbyt mądrym, zrobił to z miłości do bliźniego i nigdy nie czytał Koranu. Nie wie na czym polega prawdziwy Islam i nie zdaje sobie sprawy z tego kim jest naprawdę Allach. Grzech bałwochwalstwa czyni więc nieświadomie.

  Teza II. Papież wie co robi. Teorie spiskowe mówią prawdę. Wytłumaczeniem tego działania jest więc Apokalipsa św. Jana (Ap 17) – warto przeczytać.
  Potwierdzenie się tej tezy oznaczałoby, że Papieżowi nie można już dłużej ufać…

  Wiem, że to trudne ale innej opcji po prostu nie widzę :-(

  • Pawel.jan
   Lipiec 6, 2015 at 2:29 pm

   Ja uważam , że dopóki Jezus jest w kościele katolickim a jest to mimo ,że po ludzku nie rozumiem akceptuję to co powiedział Papież bo jest prawdą to co napisał Ryszard diabeł nie umie naśladować pokory i posłuszeństwa. O.Pio też miał zabronione nauczanie przez pewien czas a został Świętym . Mnie niepokoi to że Papież powiedział ,że zostało mu jeszcze 3 lata pontyfikatu a podobno jest to ostatni papież. Zauważcie że świat się polaryzuje albo będziesz wierzył albo nie nie będzie środka . Już teraz na mszy do komunii idzie 70% kościoła a kiedy szło niewiele więcej niż 30%. Nie potępiam ludzi i staram się nie ocenia , trzeba się za nich modlić bo inaczej to sobie garb przytraczamy a erze ogólnego dostępu do informacji .
   Byłem w Turcji i rozmawiałem z Turkiem i on mi tłumaczył islam … to co widzimy to nie islam tylko wahabici z Arabia Saudyjskiej – sekta. To tak z dużym uproszczeniem , że Radio Maryja to obraz polskiego kościoła a tak nie jest.
   Tam gdzie jest wolność i poszanowanie drugiego człowieka tam jest Bóg gdzie nie nie ma to jest przykryty naszymi grzechami ale też jest .

   • Tomek
    Wrzesień 14, 2015 at 7:09 am

    Pawle janie poczytaj trochę o koranie (tylko nie z internetowych artykulików), o przykazaniach jakie Mahomet dał w owej księdze swoim wyznawcom – dla Allaha możecie kłamać, manipulować i omotać „niewiernych”. I z tego właśnie powodu każdy islamista może pokazać Ci przetłumaczone sury mekkańskie(czyli te napisane po owych o objawieniach Mahometa w Mekce) gdzie jest mowa o szacunku dla chrześcijan i żydów, ale zapewne zapomni mu się przedstawić Ci sury medyńskie gdzie jest już jawna mowa o „niewiernych” i zupełnie odmiennym stosunku do nich. Teraz już pewnie domyślasz się dlaczego owy turek rozmawiał z Tobą w taki a nie inny sposób.

   • Kloe
    Maj 26, 2016 at 9:36 pm

    Muzułmanie mówią niewiernym to co chcemy usłyszeć, ładne bajeczki. Erdogan wyraźnie powiedział nie ma różnych form islamu jest tylko islam. Czyli dzihad. Wyluzowaani mają to gdzieś ale jak coś się dzieje koło nich siedzą cicho. A papież dąży do zniszczenia chrześcijanstwarza i tworzy antyboza antyewangeliczna jedna religię – Apokalipsa się wypełnia.

   • jan.gor
    Czerwiec 19, 2016 at 10:27 pm

    mało wiesz!

  • Tomek
   Wrzesień 14, 2015 at 7:48 am

   Bardziej przychylam się do II tezy. Czy mało już dowodów na to dał nam Franciszek?. „Ateiści będą zbawieni…zwierzęta mają duszę i pójdą do nieba…homoseksualiści mogą wnieść bardzo wiele do Kościoła…otwórzmy się na islam, zapraszajmy ich jak najwięcej” – każdy zdrowo myślący chrześcijanin już dawno powinien odpowiedzieć sobie na pytanie – reasumując wszystkie jego wypowiedzi, czy jest to autentyczny głosiciel Prawdy? Niech każdy sobie sam odpowie.
   Ludzie! Skończcie już z tym ciągłym gadaniem o wybaczaniu bo chyba wielu zle ten termin interpretuje. Czy gdy ktoś kto jawnie odzywa się, gdy człowiek, który jest głową kościoła wyraznie zaprzecza temu co głosił Pan Jezus można nazwać „wydawaniem osądu i kary” oraz „nieprzebaczeniem”? Słyszeliście o cnocie męstwa, czyli między innymi o gotowości stawania w obronie Najwyższych Prawd? Czy dla Was chrześcijanin to gamoń bez charakteru, któremu wszystko można wmówić a on sam zaprzeczy sobie i swoim wartościom byleby komuś przytaknąć?
   Dla mnie jest sprzeczne z chrześcijaństwem. Czy Pan Jezus nakazał apostołom i innym wiernym być oportunistami bezkrytycznie przyjmującymi wszelkie herezje, czy raczej stawać w obronie Prawdy, przypłacając to nawet życiem? Ja osobiście przebaczyłem wszystkim ludziom, którzy wyrządzili mi jakąś krzywdę w życiu ale zawsze odezwę się zdecydowanie gdy ktoś sieje herezję na niespotykaną jak dotąd skalę, jak robi to Franciszek. Gdyby Syn Boży nie wymagał od apostołów najwyższego poświęcenia w głoszeniu Prawdy, Ewangelia dotarła by do garstki osób na świecie.Tak samo i dziś – jeśli będziemy obojętni na to co wyprawiają przeciwnicy Słowa Bożego( między innymi islamiści, skrajna lewica i liberałowie, których notabene wyznawcy Allaha wyrżną w pierwszej kolejności, gdy poczują się już na naszym kontynencie na tyle silni) to następne pokolenia w Europie Prawdy nie usłyszą, a nasze dzieci i wnuki z nożem na gardle będą czytały Koran.

 3. jerry
  Lipiec 5, 2015 at 8:40 pm

  papiezfranciszek lepiej powie na temat tajnemu spotkaniu w onz na temat kosmitow ,

 4. Master
  Wrzesień 11, 2015 at 12:27 pm

  A gdy przyjdą zgwałcić twoją żonę i córkę nadstaw drugi policzek i pozwól je po wszystkim zabić w imię miłości bliźniego. Przecieź ta religia nawołuje do samounicestwienia. Dlatego dla chrześcijan nie ma ratunku i nie żal mi ich wcale bo głupotę należy eliminować.

  • yoko
   Marzec 27, 2016 at 10:59 pm

   100/100,sama kwintesencja ale nawiedzony katolik jak sekciarz nie zrozumie tego,niestety.KK wyprał wielu katolikom mózgi….

 5. AS
  Wrzesień 11, 2015 at 1:12 pm

  Ja już nie mam złudzeń .Wg apokalipsy ,Sybilli i przepowiedni Nostradamusa upadnie wielkie imperium rzyskie .Czyli Watykan na czele z papieżem .Dla mnie Watykan w obecnej sytuacji to zło wcielone .
  Poczytajcie proroctwa .Obejrzyjcie filmik wypuszczony do sieci 31 grudnia 2014 r z symboliką .Jest tragiczny .Skąd u licha ktoś pół roku wcześniej wiedział jakie będą posunięcia Europy i Watykanu ? No skąd .Poczytajcie u iluminatach ,o Rockefellerze i jego wywiad obejrzyjcie ,obejrzyjcie również ostatni wywiad z Aaronem Russo jak mówi o powiazaniach …Jak działa świat i od czego zależą wszystkie postanowienia …Włosy stają dęba na głowie …https://www.youtube.com/watch?v=Veyt5_1kOaU&feature=youtu.be Na tym ma polegać wspólne dobro ? to ja dziękuję za takie cuda …Wolę swoją wiarę .Jestem chrześcijanką http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/233475-prawo-szariatu-zostanie-wprowadzone-takze-w-polsce-ludzie-beda-szczesliwsi-zapowiada-imam-anjem-choudary

 6. pibrox
  Wrzesień 11, 2015 at 8:00 pm

  Franciszek to fałszywy prorok sługa antychrysta, zapowiedziany przez pismo święte, więcej o nim mówi księga prawdy.

 7. Krzysiek
  Wrzesień 12, 2015 at 8:46 am

  Taa, otworzyć to oni nas otworzą a raczej rozsadzą, jak można przyjąć tu ludzi, którzy totalnie mają inne zasady ?

 8. justyna
  Wrzesień 13, 2015 at 4:22 pm

  Miłość jest najważniejsza. Ja jestem Bogiem Miłości. Czy przypominasz sobie, jak pouczałem cię, że Miłość jest Korzeniem? Dałem ci przykład dobrego drzewa, rodzącego dobre owoce. To drzewo jest Drzewem Doskonałym, bo jego Korzeniem jest Miłość. Jego gałęzie to same cnoty i wszystkie są dobre. Bez Korzenia Miłości to drzewo nie miałoby cnót, czyli żadnego owocu.

  Kiedy widzisz drzewo nieowocujące albo pokryte zepsutym owocem, wiedz, Moje dziecko, że jego korzeń utworzony jest z najpodlejszego zła. Mówię ci z powagą, że Korzeń wszelkiej cnoty nosi nazwę: MIŁOŚĆ. Ja jestem Miłością. Jestem Korzeniem, który cię karmi i upiększa. Pójdź, trwaj we Mnie, a będziesz żył wiecznie!

 9. Jarek
  Wrzesień 15, 2015 at 10:16 pm

  Czy nam chrześcijanom, również wolno iść do meczetu i naśladując naszego papieża modlić się twarzą do Mekki ? Czy Koran stał się teraz dla nas drugą Biblią ? Czy teologię miłości możemy zastąpić teologią islamu ? Bo skoro taki przykład daje nam głowa katolickiego Kościoła, to znaczy, że takie przyzwolenie dostaliśmy. Kim teraz jesteśmy ? Chrześcijanami czy muzułmanami ?

 10. lol
  Wrzesień 16, 2015 at 7:58 am

  Islamiści też witają papieża
  https://www.youtube.com/watch?v=r5UnZQvOrnA

 11. Bartłomiej
  Wrzesień 17, 2015 at 11:25 pm

  1.Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.-Pierwsze i najważniejsze bo pierwsze….

 12. Lukasz
  Wrzesień 29, 2015 at 1:01 pm

  Chrzescijanie, pomyslcie choc przez chwile, mamy poznawac „Ich” po owocach, a jakie owoce moze dac wchodzenie do swiatyni i klamianie sie twarza do miejsca kultu bozka Ksiezyca? Jakie owoce wyniknaja z takiego „ekumenizmu”, ktory mowi ze wszyscy mamy wspolpracowac? Dla jakiego celu, bo chyba nie dla zbawienia? Jak mozna mowic ze wspieramy religie zla i antychrysta. Ludzi trzeba kochac i szanowac, ale grzech potepiac! Trzeba im mowic ze JEDYNA droga to Chrystus Jezus Mesjasz, a nie jakis mahommet / rabus i pedofil, na marginesie/Jaki przyklad daje glowa Kosciola, ktory ma byc jak Skala, a nie jak jakis bojownik z Grrnpeace{ z calym szacunkiem dla ekologii itp}? Czy Papiez na forum kongresu USA powinien mowic o ociepleniu klimatu??? Czy o „nawracajcie sie do Boga Jahwe, do jego syna Chrystusa!” Nie miekkie slowa, ale slowa PRAWDY! Amen. Z Bogiem!

 13. yoko
  Marzec 27, 2016 at 10:54 pm

  nieodpowiedzialne i poddańcze to co zrobił papież.Mycie nóg dla muzulmanina to akt PODDAŃSTWA!!~!!! Wierzę w Boga ale nigdy nie uznam księdza jako pośrednika pomiędzy Bogiem a mną.Tym bardziej papież nie jest dla mnie autorytetem bo to tylko samozwańczy zwierzchnik kościoła równie samozwańczego gdzie pracują zawodowo księża którzy wykorzystując wiarę w Boga i manipulując ludzmi zarabiają na tym krocie.Papież oficjalnie dokonał przekazu:wasza wiara jest lepsza bo nawet nogi wam myć będziemy….muzułmanin myśli innymi kategoriami a jego koran zakłada mordowanie innowiercow w imie allaha,papież czyli zwierzchnik kosciola katolickiego zdradzil wiare naszego Boga i nauki Chrystusa,narazil nas chrzescijan na bycie poddanymi dla islamistow……świat przez takich jak papież i politykow pokroju Merkel idzie na zagładę…

  • Kamil
   Lipiec 30, 2017 at 2:31 pm

   Drogi yoko piszę ten komentarz po to aby powiedziec Ci ze Pan Jezus przemawia m.in. przez księży.Wystarczy przeczytac Dzienniczek Św. Siostry Faustyny.I info tak dla wszystkich tych ktorzy obrazają Boga.Pan Jezus umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia!.Wiem ze to zbytnio nie ma zwiazku z imigrantami ale z wiarą juz tak.

 14. Lu
  Czerwiec 3, 2016 at 1:26 pm

  Rządzący państwami mysla o swoich interesach. Ludzie sa pionkami i niestety mam tylko nadzieje, ze wiekszosc sie nawruci i swiat sie odmieni na lepsze :(

 15. Mark
  Wrzesień 11, 2016 at 9:38 pm

  Ok, dodam i ja swoje spostrzeżenie. Dlaczego to już drugi znany mi raz, jak papież Franciszek wraca z ważnej wizyty, to promuje islam? Dlaczego? Tak, było po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.
  Ponadto, powinien szczycić się i chwalić Jezusa Chrystusa, a on tam prawie nie wymawia Jego imienia, tylko mówi „Bóg”. Uważam, że powinien nazywać Pana naszego Jezusa Chrystusa. A nie mówić tylko „Bóg”. Bo tak, jak by mówił „król” ale o jakiego „króla” mu chodzi, to tego nie wie nikt. Boga i Chrystusa nie wolno nam ani odrzucić ani się obrazić na to co wyznajemy z powodu tych, co prowadzą kościół w przepaść. Nie wiem co o tym sądzić. Druga sprawa, to on jako jedyny nie ukląkł przed obrazem Maryi w Częstochowie na Jasnej Górze. Usiadł, jakby w myślach miał jej powiedzieć, że jest jej równy. Ja nie ślubowałem posłuszeństwa papieżowi, ale Bogu po wieki!

 16. Kwiecień 15, 2017 at 7:57 am

  przede wszystkim oni nie uznaja Trojcy
  i tego ze Jezus Chrystus – Bog czlowiek – zstapil z nieba,zostal ukrzyzowany i zmartwychwstal 3 dnia jak mowwi Pismo – dla nich to bluznierstwo; islam to kara na kosciol za jej nieposluszenstwo, Bog przypisuje konsekwencje naszemu nieposluszenstwu.

 17. Marian
  Kwiecień 24, 2017 at 2:21 pm

  diabeł wzioł Jezusa poiedział jeśli mi oddasz pokłon jak zrobiłto Franciszek w strone Mekki to dam ci całe królestwo . Jezus odpowiedział ze tylko bogu jedynemu oddaje pokłon i wtedy diabeł go opuścił . Wszyscy to znamy

 18. Krzan Alan
  Kwiecień 24, 2017 at 7:26 pm

  W mojej opinii ten artykuł jest nazbyt subiektywny. Polityka nie ma nic wspólnego z wiarą w Boga, bez względu na to czy ktoś wierzy w Allaha, czy Elohim Yhvh, ludzie powinni zrozumieć, że jest to jeden i ten sam Bóg, przy czym dekapitalizacja prawdziwej wiary za sprawą takich czynników jak np.: uprzedzenia rasowe, czy chociażby różnice kulturowe, prowadzić w efekcie ma właśnie do zatracenia tylko i wyłącznie. Jeżeli ktoś wierzy w prawdziwego Boga, to nie będzie uprzedzony, tak samo ktoś kto ma w sobie miłość do stworzenia, życia i świata, będzie rozumiał, że życie to należy przede wszystkim uszanować, a każdy atak na nie, jest w istocie atakiem na samego Boga. Fakt, że pisma należałoby interpretować czytając między wierszami, to osobna kwestia. Moim zdaniem ten człowiek (pope) pomimo, że kontrowersyjny, cechuje się wielką odwagą. Być w stanie wyjść naprzeciw opinii publicznej i pomimo tego co się dzieje nawoływać do zjednoczenia w wierze, to trzeba mieć odwagę.

 19. Maj 1, 2017 at 7:29 am

  Wystarczy tylko trochę trucizny w szklance wina aby zatruć człowieka, albo kropla dziegciu w beczce miodu,
  Tak było podczas Soboru wat 2 gdy masoni przejeli sterowanie soborem (Bea Bugnini..i wszelcy doradcy protestanccy żydowscy itd raportował o tym osobisty sekretarz kard Bea fr Malachi Martin)
  Poniewaz mamy deklaracje soboru niezgodne z nauczaniem KK więc cały sobór należy odrzucić..
  Duch Soboru wat2 niech będzie przeklęty
  Tak samo jak Duch Asyżu o którym się tyle mówi, niech będzie przeklęty. Pan Bóg wtraził Swoja opinię o Asyżu kiedy zawaliła się Bazylika św Franciszka i zatłukła 9 osób w 1998 r w tym Polaka Zenona z Kielc za to bluźnierstwo innego Polaka, który był papieżem i zwołał wszelkie pogaństwo do Asyżu na wspólne modlitwy w Bazylice.
  To biskupi i proboszczowie tłuką i przesladują katolików w ich parafiach np za Klekanie do Komunii… w imię Ducha SW2 -słudzy szatana!

 20. Piechu Pyr@
  Czerwiec 11, 2017 at 11:40 am

  W pontyfikacie Jana Pawła II dialog międzyreligijny zajmował miejsce wyjątkowe. „Polski” papież w większym stopniu niż którykolwiek z jego poprzedników urzeczywistniał dialogowe relacje z muzułmanami. Podstawą jego zaangażowania w dialog międzyreligijny była wierność wskazaniom Soboru Watykańskiego II. Jan Paweł II bardzo często odwoływał się do deklaracji Nostra aetate, której nie oddzielał od innych dokumentów soborowych, stanowiących jej podstawę teologiczną (Lumen gentium, Gaudium et spes, Ad gentes oraz Dignitatis humanae). Jan Paweł II z wielkim szacunkiem odnosił się do duchowego dziedzictwa muzułmanów. Dawał temu wyraz, podejmując ich w Watykanie oraz w czasie swoich pielgrzymek do krajów muzułmańskich. Papież zwracał się do wyznawców islamu jak do braci i sióstr w wierze, którzy w duchu Abrahama czczą jednego Boga. W swoich wypowiedziach podkreślał wspólne obu tradycjom elementy doktrynalne, do których zaliczał: wiarę i oddawanie czci temu samemu Bogu, posłuszeństwo Bożej woli, przygotowanie się na Sąd Ostateczny, wiarę w zmartwychwstanie i życie wieczne. Prawdy te z kolei stanowią podstawę tych samych wartości i zasad moralnych. Papież nawoływał więc do dawania wspólnego świadectwa, by w ten sposób pomóc innym w poszukiwaniu Boga. Do wspólnych spraw zaliczał: zatroskanie o wymiar duchowy człowieka, życie według zasad moralnych i propagowanie wartości duchowych w świecie zagrożonym przez materializm i konsumpcjonizm, promowanie sprawiedliwości społecznej i pokoju, niesienie pomocy ofiarom kataklizmów i klęsk żywiołowych, wsparcie uchodźców i prześladowanych, zaangażowanie w rozwiązywanie konfliktów politycznych oraz obronę rodziny i ludzkiego życia. Do rangi symbolu urosły spotkania Jana Pawła II z muzułmanami w Casablance i w meczecie Umajjadów w Damaszku. Oba są wydarzeniami bez precedensu. W Maroku najwyższy autorytet Kościoła katolickiego po raz pierwszy w historii został zaproszony przez oficjalne władze muzułmańskiego kraju, by zwrócić się do muzułmańskiego audytorium. W Syrii Jan Paweł II jako pierwszy w dziejach papież odwiedził muzułmańską świątynię.19 sierpnia 1985 roku, zwracając się do młodzieży muzułmańskiej w Casablance, Jan Paweł II mówił o wspólnym dziedzictwie wiary w Boga i wspólnym dawaniu świadectwa o Bogu, o świadczeniu o godności człowieka, o zaangażowaniu młodych w kształtowaniu bardziej ludzkiego świata, o ludzkiej solidarności i rozwiązywaniu problemów politycznych na drodze dialogu, o wolności religijnej i obronie rodziny oraz znaczeniu modlitwy w życiu człowieka. Na zakończenie swego wystąpienia papież wspomniał o istniejących różnicach, ale wezwał, byśmy je z pokorą uznali i w duchu tolerancji uszanowali. Różnice te nazwał tajemnicą.6 maja 2001 roku Jan Paweł II w towarzystwie muftego Syrii Ahmeda Kaftaro odwiedził Wielki Meczet Umajjadów w Damaszku. To przełomowe wydarzenie porównywane jest do papieskich odwiedzin w rzymskiej synagodze w 1986 roku i jego modlitwy przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie w roku 2000. Odwiedzając meczet Umajjadów, Jan Paweł II wygłosił przemówienie, które melchicki arcybiskup Damaszku nazwał „orędziem nadziei na dialog”. Nawiązując do miejsca spotkania, papież podkreślił znaczenie modlitwy. Gdy […] chrześcijanie i muzułmanie wyrażają w milczeniu szacunek do modlitwy drugiej strony, dają świadectwo tego, co ich jednoczy, nie ukrywając ani nie zaprzeczając temu, co ich dzieli.Jan Paweł II wskazał również na rolę meczetu i kościoła w kształtowaniu tożsamości religijnej i wyraził gorące pragnienie, aby muzułmańscy i chrześcijańscy zwierzchnicy religijni i nauczyciele przedstawiali nasze dwie wielkie społeczności religijne jako wspólnoty w pełnym szacunku dialogu, a nigdy jako wspólnoty w konflikcie. […], aby młodzi uczyli się dróg poszanowania i porozumienia i aby nie nadużywali religii dla szerzenia lub uzasadniania nienawiści i przemocy. Kontynuując główną myśl przesłania, Jan Paweł II stwierdził: Pragnę żywo, aby dzisiejsze spotkanie w meczecie Umajjadów było znakiem naszego zdecydowania dalszego prowadzenia dialogu międzyreligijnego między Kościołem katolickim a islamem. Dialog ten nabrał rozmachu w ostatnich dziesięcioleciach. I dzisiaj możemy być wdzięczni za przebytą dotychczas drogę. Wymieniając konkretne formy dialogu, papież stwierdził: Ważne jest, aby muzułmanie i chrześcijanie nadal badali zagadnienia filozoficzne i teologiczne w celu osiągnięcia bardziej obiektywnego i pełniejszego poznania przekonań religijnych drugiej strony. Szczególną formą dialogu międzyreligijnego był dla Jana Pawła II dialog życia, o czym przekonywał, mówiąc: Dialog międzyreligijny jest owocniejszy, gdy rodzi się z doświadczenia codziennego współżycia obok siebie w łonie tej samej wspólnoty i kultury. Swoje przemówienie Jan Paweł II zakończył wielce wymowną modlitwą: Oby serca chrześcijan i muzułmanów mogły zwracać się wzajemnie ku sobie z uczuciami braterstwa i przyjaźni, aby Wszechmogący błogosławił nam pokojem, który jedynie może dać niebo. Jedynemu, Miłosiernemu Bogu niech będzie chwała i cześć na wieki!

  Jan Paweł II był przekonany, że dialog międzyreligijny stanowi narzędzie wzajemnego poznania i pełnego zrozumienia, a w konsekwencji prowadzi do ulepszania i transformacji świata. Muzułmanie i chrześcijanie – według Jana Pawła II – nie mogą postrzegać siebie w ekskluzywistycznych kategoriach samowystarczalności. Obie wspólnoty potrzebują siebie na płaszczyźnie ludzkiej i społecznej. Świat natomiast oczekuje od chrześcijan i muzułmanów przykładu wzajemnego przebaczania i prawdziwego oblicza pokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current month ye@r day *