copticwomen
 

W lutym piętnastoletnia Amira Hafez Wahim wyszła z kościoła chrześcijańskiego w Luxor, w Egipcie, gdzie uczęszczała na nabożeństwa wraz z matką, obiecując ze zajdzie na chwilę do pobliskiego sklepu i szybko powróci.

Od tamtego czasu rodzice już jej nie widzieli. Jednakże od razu podejrzewali, że została ona uprowadzona przez 28-letniego muzułmanina, o imieniu Yasser Mahmoud, który już wcześniej próbował ją porwać.

Kiedy jej ojciec poszedł do Urzędu Stanu Cywilnego po kopię jej aktu urodzenia, jego obawy potwierdziły się: jej imię zostało zmienione, i była ona teraz zarejestrowana jako muzułmanka.

Amira jest jedną z około 550 chrześcijańskich koptyjskich dziewcząt i kobiet, które zaginęły w Egipcie w ciągu ostatnich trzech lat, zgodnie z raportem egipskiego Association of Victims of Abduction and Enforced Disappearances (Stowarzyszenia Ofiar Porwań i Wymuszonych Zaginięć).

Ebnar Louis, aktywista z Kairu, który założył to stowarzyszenie w 2010 roku, powiedział, że policja zazwyczaj podchodzi obojętnie wobec doniesień o zaginionych dziewczynach.

„Składamy oficjalne raporty policji, ale jest to często ignorowane,” Louis powiedział humanitarnemu think tanku Atlantic Council.

Przyczyny tej domniemanej obojętności ze strony policji są niejasne. Może to być spowodowane religijnymi uprzedzeniami, niewystarczającą ilością zasobów i środków finansowych, lub zwykłą niekompetencją.

W raporcie stwierdzono, że wiele z zaginionych kobiet zostało uprowadzonych przez Salafitów oraz zmuszonych do przejścia na islam i poślubienia ich porywaczy.

Stwierdzono, że uprowadzenia wzmogły się po tym jak świecki dyktator Hosni Mubarak został obalony w 2011 roku i zastąpiony przez wspieranego przez Bractwo Muzułmańskie Mohammeda Morsi. Chociaż Morsi z kolei został obalony przez wojsko prawie rok temu, uprowadzenia się nie skończyły.

Z grona 550 zaginionych kobiet, których sprawę badała AVAED, tylko 10 wróciło do domu i złożyło zeznania. Ale owe 10, którym udało się powrócić, opowiada dobrze znaną historię, która, jak wierzy grupa Louis’a, ujawnia zorganizowany plan Salafickich ekstremistów, aby porywać, zmuszać do małżeństw i konwersji na islam, koptyjskie kobiety i dziewczęta.

Według Jordana Sekulowa, dyrektora wykonawczego American Center for Law and Justice (Amerykańskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości), „porwania wzmagają się, i wielu w koptyjskiej społeczności uważa, że jest to próba systematycznego zmniejszania populacji Koptów”.

Sekulow zauważa, że liczba 550 znacznie przekracza około 300 nigeryjskich uczennic niedawno porwanych i zmuszonych do przejścia na islam, przez muzułmańską grupę terrorystyczną Boko Haram. Sprawa nigeryjskich dziewcząt zwróciła międzynarodową uwagę i potępienie, lecz fala systematycznych porwań w Egipcie przechodzi w dużej mierze niezauważalna.

„Społeczność międzynarodowa musi śmiało przeciwstawić się temu, aby egipskie władze zrozumiały, że jest to sprawa budząca ogromne zaniepokojenie,” Sekulow powiedział.

Kobiety, które uciekły swoim porywaczom powiedziały grupie Louis’a, że Salaficcy muzułmańscy mężczyźni zastraszyli je, zmusili do przejścia na islam i przymusili do małżeństw. Po konwersji powiedziano im, że ucieczka, jako odstępca od islamu, jest karana śmiercią.

Obrońcy Koptów przyznają, że wiele kobiet i dziewcząt początkowo odeszło z porywaczami z własnej woli, po tym jak zostały one romantycznie uwiedzione. Jednakże już po wszystkim odkrywają, że nie ma dla nich innej opcji.

„Nie wszystkie przypadki wiązały się z przymusem,” powiedział Louis. „Niektóre z nich zaczęły się, jako miłosne romanse, które następnie przekształciły się w ciąg ostrzeżeń, typu: Co zrobi z tobą twoja rodzina, jeśli wrócisz do domu? Przejdź na islam, to będziemy mogli być razem. Lecz później dowiaduje się ona, że jeśli odejdzie, to zostanie zabita, jako apostata”.

George Nushi z AVAED, donosi, że z 550 badanych przypadków, tylko pięć procent uprowadzeń jest brutalnymi porwaniami. Ale żerowanie na kobietach pod pozorem zakochania przynosi taki sam efekt, powiedział on, dodając, że większość tych relacji jest od początku tworzona z niewłaściwych motywów.

 

Opracowano na podstawie artykułu: Jack Ellis, Hundreds of Egyptian women and girls kidnapped, forced into Islam, claims report, opublikowanego przez Fox News.
 
Opracował Natan Parr

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Current month ye@r day *