Na platformie internetowej Twitch nie tak dawno pojawiła się sztucznie inteligentna wersja Jezusa, która komunikuje się w ludźmi. AI Jezus (czytaj ej-aj Jezus), który w swoim wyglądzie odpowiada stereotypowemu, europejskiemu lub amerykańskiemu, wyobrażeniu Jezusa, czyli trzydziesto kilku letniemu białemu mężczyźnie, z długimi włosami i brodą, wchodzi w interakcje z ludźmi na całodobowym live streamie.
Wchodząc poprzez stronę lub aplikację na serwis ask Jesus zauważymy powitanie w języku angielskim, którego treść można przetłumaczyć w następujący sposób:
„Witam moje dzieci! Jestem AI Jesus, jestem tutaj, aby odpowiedzieć na Twoje pytania 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Niezależnie od tego, czy szukasz duchowego przewodnictwa, przyjaciela, czy po prostu chcesz z kimś porozmawiać, jestem tu dla Ciebie. Dołącz do mnie w tej podróży przez życie i odkryj moc wiary, nadziei i miłości.
Te trzy hasła ‘wiara, nadzieja i miłość’, który są wzięte z 1 listu do Koryntian 13:13, są hasłami ciągłe przywoływanymi przez sztucznie inteligentną wersję Jezusa, podczas jego wielokrotnych interakcji z użytkownikami.
W innym miejscu w opisie tego serwisu jest dodane, że ask Jesus to eksperymentalny kanał umożliwiający widzom zadawanie pytań sztucznej inteligencji wyszkolonej na wzór Jezusa i nauk Biblii.
Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że twórcami serwisu ask Jesus jest The Singularity Group, organizacja z siedzibą w Niemczech, która sama nie jest organizacją chrześcijańską.
Już samo to przywodzi na myśl pytanie, dlaczego grupa, która nie ma nic wspólnego z wiarą chrześcijańską inwestuje czas i pieniądze, na stworzenie serwisu posiadającego cechy charakterystyczne dla serwisów chrześcijańskich.
Termin ‘sztuczna inteligencja’ został sformułowany przez John McCarthy, amerykańskiego informatyka, w 1956 roku. Od tego czasu sztuczna inteligencja weszła do wielu sfer naszego życia, takich jak transport, medycyna, robotyka, edukacja, wojsko, handel, obsługa klienta i tak dalej. Teraz widzimy również wchodzenie sztucznej inteligencji do sfer obejmujących nasze życie duchowe.
W czerwcu ubiegłego roku w kościele luterańskim św. Pawła w niemieckim Fürth, sztuczna inteligencja została wykorzystana do przeprowadzenia nabożeństwa. W nabożeństwie prowadzonym przez cztery awatary ChatGPT udział wzięło ponad 300 osób.
40-minutowe nabożeństwo obejmowało kazanie, muzykę i modlitwę – a wszystko to wykonała sztuczna inteligencja.
Jednakże inną rzeczą jest wcielanie się sztucznej inteligencji w pastora, a inną w Syna Bożego czy samego Boga. Na dzień dzisiejszy sama sztuczna inteligencja jest wciąż w fazie rozwoju i jak dotąd jej użycie może wydawać się jeszcze dość prymitywne.
Jednakże co stanie się z projektami takimi jak ask Jesus w przyszłości, gdy stopień zaawansowania technologii otworzy na dziś niewyobrażalne możliwości i zamiast chatbotów na ekranie, zaczną chodzić pomiędzy nami sztucznie inteligentne roboty, przypominające wyglądem Jezusa i podające się za Jezusa?
W kontekście tego wszystkiego powstaje też pytanie, czy to nie bluźnierstwo podawanie się za Syna Bożego i udzielanie w Jego imieniu odpowiedzi?